Noc v knižnici Bojnice rok 2015

Sedmička je magické rozprávkové číslo. Siedmy ročník Noci s Andersenom sa niesol v Bojniciach v znamení čarovných detských kníh Daniela Heviera, ktorý oslávi 6. decembra šesťdesiat rokov. Každú noc v knižnici začíname poriadnou rozcvičkou a nebolo to inak ani 27. marca. Zamrkali sme očkami, zakrúžili rúčkami, vyskočili dovysoka nôžkami a pustili sme sa do fubalového turnaja s papučou.

Noc v knižnici Bojnice 2015

Hneď po rozcvičke osemnásť detí rozdelených do štyroch skupín podľa názvov kníh Daniela Heviera: Apríloví Hugovia, Papierové Lastovičky, Zázračnice a Zmrzlinári zvádzalo urputné futbalové zápolenie s jedinečnou papučou na špeciálne upravenom ihrisku (málo svetla, veľa tmy, kamenné brány, dlažobné ihrisko...) Na priebeh hry dozerali postranný rozhodca, ktorý bol absolútne nestranný a hlavný rozhodca, ktorý pískal aj góly mimo brány a fauly absolútne ignoroval. Padli dokonca dva góly, z toho jeden z penalty. Víťazom turnaja vo futbale s papučou sa stali chlapci Zmrzlinári.

Noc v knižnici Bojnice 2015

Ďalšou úlohou detí bolo napísať literárnu prácu na témy Čím chcem byť, List Danielovi Hevierovi či Aprílový Hugo. V niektorých deťoch má pán spisovateľ veľkých konkurentov, čo sa týka vymýšľania. Potom nasledovali Hevierove básne o zvieratách aj o zoo (ne)logickej záhrade. ktoré privítali Mgr. Simonku Kubíčkovú zo ZOO Bojnice, (ktorá tiež tento rok oslavuje šesťdesiatku) aj so svojím zverencom-pytónom kráľovským. Svojím zaujímavým priblížením života zvierat a vyčerpávajúcim odpovediam na nevyčerpateľné množstvo otázok bola aj so svojou rukolatiteľnou haďou návštevou hviezdou noci.

Noc v knižnici Bojnice 2015

Druhým nočným hosťom bola Simonka Novotná, študentka scenáristiky a dramaturgie. Prišla ako nočná čarovná Strašidelníčka a pre deti si pripravila strašidelný príbeh o vŕzgajúcich dverách, neposedných chlapcoch a kýchajúcom duchovi. Hosťom noci v knižnici bola aj minulý rok, niektoré deti zaujímal aj život škriatkov z vlaňajška. Každý správny Aprílový Hugo, Papierová Lastovička, Zázračnica i Zmrzlinár vie od dnes vyrobiť papierovú lastovičku. Kristínka naučila deti správne ťahy papierom a biele, modré, zelené, červené lastovičky lietali knižnicou sprava doľava...aj zľava doprava.

Noc v knižnici Bojnice 2015

Keďže sa nám ešte stále nechcelo spať, rozbalili sme si balík prekvapení s úlohami a nechýbala ani hra na poštu s nevidiacou poštárkou, skackajúcimi listami, rýchlikovými balíkmi a kráčajúcimi pohľadnicami. Vedúca pošty našťastie našla zatúlanú Vianočnú poštu Daniela Heviera a mohli sme ísť spokojne spať. Ráno nechýbala sobotná rozcvička a pre každého nocľažníka bol prichystaný preukaz spáča, v ktorom si našiel, v čom vynikal počas noci. Siedma andersenovská noc v Bojniciach bola skutočne čarovná, plná vedomostí i smiechu a pevne veríme, že nezabudnuteľná pre deti.