www.mestskakniznicabojnice.sk
Pondelok, Utorok, Štvrtok 9-17 Streda, Piatok 10-18 Obed 12-12.30 h

Soňa Beerová,


Soňa Beerová Spomienky na Aljašku

lekárka na zaslúženom odpočinku aj so svojím manželom MUDr.Ladislavom Beerom aktívne trávi voľný čas. K ich záľubám patrí cestovanie. V roku 2001 vyšla kniha MUDr.Soni Beerovej s fotografiami jej manžela, ako už názov hovorí Spomienky na Aljašku. Z jej úvodu vyberáme:

V každom mladom človeku drieme túžba cestovať, objavovať, poznávať...Mladí ľudia mojej generácie nemali televíziu, video, počítače, internet. Mali sme len knihy. Tie povzbudzovali fantáziu a otvárali svet. Realita života načas potlačila túžby. Prišla škola, povolanie, rodina. Mala som však šťastie, lebo môj životný partner má rovnaké záujmy ako ja.

Soňa Beerová Spomienky na Aljašku

Naše prvé cestovateľské pokusy skončili na brehoch Balatonu, v Budapešti, na plážach Bulharska, Rumunska, Juhoslávie. Neskôr nám už príjemné leňošenie pri mori nestačilo. Objavili sme slávne divadlá a balet Moskvy a Petrohradu, ale aj Bajkal, Sibír a stepi ďalekého Mongolska. Autom a so stanom na „dolárový prísľub“ (pojem dnes už našťastie neznámy), sme raz za dva tri roky spoznávali antickú a súčasnú kultúru Talianska a Grécka. Stredoveké katedrály a moderné múzeá Francúzska, Anglicka, Španielska. Historické mestá Holandska, Belgicka.

Keď padla „železná opona“, mnoho sa zmenilo. Diaľky nás lákali čoraz silnejšie. Najprv India, Nepál a trekking v Himalájach, neskôr Čína a tajomný Tibet, pyramídy Mexika, červené púšte a zelené hory západu Ameriky. Naposledy nádherné leto na Aljaške a v severnej Kanade.

Soňa Beerová Spomienky na Aljašku

Takmer na prahu staroby splnené detské sny. Jeden z nich Vám predkladám. Dúfam, že prebudí v čitateľovi túžbu cestovať, objavovať, poznávať...

Snáď túžbu po cestovaní u detí vzbudilo aj stretnutie žiakov ZŠ s manželmi Beerovými. Okrem iného sa dozvedeli :

• prečo je ľadovec modrý
• že morské vydry sú ako starí morskí muži
• čo je charaktreristické pre medveďa grizly
• prečo je koža tuleňov taká vzácna
• že aj kostol na Aljaške má tvar iglu
Soňa Beerová Spomienky na Aljašku • domy sú tu postavené na koloch
• cintorín nemá kamenné či mramorové pomníky


Ak chcete aj Vy spoznať Aljašku prostredníctvom MUDr. Soni Beerovej, môžete si knihu vypožičať z fondu knižnice, prípadne v predajni zakúpiť.