www.mestskakniznicabojnice.sk
Pondelok, Utorok, Štvrtok 9-17 Streda, Piatok 10-18 Obed 12-12.30 h

Alena Čermáková

Príbeh každého z náš je špecifický a hodný poznania. Nech to vyzerá akokoľvek na prvý pohľad zlé, ja musím vedieť, že v tejto koži, v ktorej je zašitý môj duch, moja duša, za všetko platím ja, či platím telesne, chorobami, alebo strádaním, či platím duševne trápením, alebo radosťou, alebo duchovne, či sa prebojujem niekam ďalej, mimo čas a priestor, keď človek môže oslavovať s tým neviditeľným, tajomným svetom, ktorý mnohí nazývajú všelijako....
Alena čermáková To sú slová rímskokatolíckeho kňaza, saleziána, spisovateľa, charitatívneho pracovníka, politického väzňa a buriča, ale predovšetkým láskavého človeka, ktorý nikdy neopustil svoje zásady a vždy bojoval za lepší svet.

Silný životný príbeh Antona Srholca zachytila v dokumentárnom filme režisérka, šansonierka, hlasová pedagogička Alena Čermáková. Rozhovory s týmto výnimočným človekom viedla spočiatku u seba doma pri raňajkách. Keď ho oslovila na nakrúcanie filmu, povedal: Alenko, ale to je zbytočné, načo by si robila film o mne, to nie je zaujímavé. Keď mu povedala: Keby sme nakrútili film o živote, čo by ste na to vraveli? On sa usmial a povedal: O živote? To by šlo. A tak vznikol celovečerný filmový dokument a neskôr i kniha Anton Srholec, ktoré čitateľom priblížili v knižnici 15. novembra autorka Alenka Čermáková a Ivan Čermák, autor hudby k filmu.

Alena čermáková

Prvýkrát sa Alena Čermáková s Antonom Srholcom stretla na odovzdávaní cien Slovenskej humanitnej rady v roku 2003, kde Alenka spievala šansóny a Anton Srholec sedel v publiku. Spomedzi všetkých divákov jej utkvel v pamäti iba on a mala pocit, že v ten večer spieva iba pre neho. Alenka mu darovala svoje CD a Anton Srholec si ju na rok dopredu objednal ako speváčku na oslavu svojich 75. narodenín.

Nakrúcanie filmu trvalo niekoľko rokov. Počas neho vzniklo viacero silných momentov, ku ktorým patrila spoločná návšteva leopoldovskej väznice, spomienky na detstvo... Otec António mal veľmi ťažký život a okrem neustáleho boja za vykonávanie kňazskej činnosti bol desať rokov zavretý v uránových baniach v Jáchymove. Ani ľudská zloba ho však neodradila od pomoci ľuďom a jeho dobré srdce pocítili aj bezdomovci, pre ktorých v Podunajských Biskupiciach v Bratislave založil ubytovňu RESOTY.

alena cermakova

Na besede sedela pani Gabika, ktorá nám porozprávala o svojich osobných stretnutiach s Antóniom. Manželia Čermákovci na vyše dvojhodinovom stretnutí slovom, obrazom i piesňami priblížili mnohé fakty zo života Antona Srholca a predovšetkým vyjadrili úctu mužovi, ktorý nám ukazuje smer na ceste životom a je vhodným vzorom pre mladé generácie.

Výnimočný večer knižnica zrealizovali 15.11.2017 vďaka finančným zdrojom Fondu na podporu umenia.
Vrelo odporúčame knihu i DVD Anton Srholec, ktorá je aj vo fonde knižnice.