www.mestskakniznicabojnice.sk
Pondelok, Utorok, Štvrtok 9-17 Streda, Piatok 10-18 Obed 12-12.30 h

Ivana Auxtová

Ivana Auxtová

Fond na podporu umenia podporil z verejných zdrojov projekt Kultúrneho centra Bojnice – Čítanie je snívanie s otvorenými očami. Prvou autorskou besedou bolo 22. februára 2019 stretnutie štvrtákov zo ZŠsMŠ Bojnice so spisovateľkou Ivanou Auxtovou a jej knihou Záhady raketovej ulice, ktorú majú žiaci ako mimočítankové čítanie a preto ju dobre poznajú a je u nich obľúbená.


Ivana Auxtová

Spisovateľka Ivana Auxtová dokáže zo zdanlivo jednoduchých vecí vystavať napínavý dej, aj vďaka tomu, že pozoruje svet, deti, ich spôsob videnia a zaujímavé nápady. Príbehy vymýšľala svojím deťom ako rozprávky pred spaním vo Švédsku, kde žila s rodinou istý čas. Na podnet detí ich postupne zapisovala, až z toho neskôr vznikla kniha. Najlepšie sa jej písalo v noci, kedy mala pokoj a nápady prichádzali jedna radosť. Hoci študovala výtvarný smer, ilustrácie do knihy zverila slovenskej ilustrátorke Kataríne Ilkovičovej.
Ivana Auxtová

V súčasnosti žije na Slovensku a učí dospelých cudzie jazyky. Deti pani spisovateľku zasypali množstvom otázok a dozvedeli sme sa, že sa jej vo Švédsku veľmi páčila príroda, že švédske deti veľa a rady čítajú, že mala od detstva bohatú fantáziu, že syn možno napíše knihu a bude bubeníkom a dcéra má veľmi veľa záľub. Pani spisovateľka má aj námet na svoju ďalšiu detskú knihu. Mala by byť o dievčatku, ktoré sa musí popasovať s príchodom do novej krajiny... Uvidíme, ako to nakoniec dopadne. Prajeme Ivane Auxtovej veľa skvelých nápadov a chuti do písania.