www.mestskakniznicabojnice.sk
Pondelok, Utorok, Štvrtok 9:00-17:00 Streda, Piatok 10:00-18:00

Vladimír Král

Vladimír Král, ilustrátor

Martina Matlovičová a Vladimír Král-manželská dvojica ilustrátorov na pozvanie bojnickej knižnice, vďaka financiám z úspešného grantu Fondu na podporu umenia, zavítali 7.6.2022 do bojnickej základnej školy. Aby sa s nimi mohlo stretnúť viac detí, rozdelili sme ich. Pani Matlovičová najskôr pobavila prvákov a neskôr piatakov. Pán Král prišiel k piatakom a potom k druhákom.

Pán Král na úvod vysvetlil vznik knihy, jej časti od obálky cez predsádku až po tiráž, prácu jednotlivých tvorcov knihy-spisovateľa, ilustrátora, redaktorov vo vydavateľstve, aj prácu grafického dizajnéra, s ktorou má tiež skúsenosti. Vladimír Král, ilustrátor Porozprával aj o svojom štúdiu, že vyštudoval Filmovú a televíznu fakultu na Vysokej škole muzických umení v Bratislave, takže vlastne tvorbu animovaných filmov.

Dozvedeli sme sa, ako ilustrátor postupuje pri tvorbe ilustrácii. Dozvedeli sme sa aj o nevšednom vzniku knihy Vtáčia legenda. O tom, že niekedy sa musí z ilustrácie aj niečo odretušovať.

Medzi najzaujímavejšie patrilo porovnávanie originálov ilustrácií, ktoré pán Král priniesol so sebou s ich náprotivkami v knihách. Pozoruhodné boli aj ilustrácie zo zatiaľ poslednej knihy Túlavý braček, ktoré sú na farebnom béžovom papieri. Pán Král vysvetlil, čo je dôležité pri tvorbe ilustrácie. Videli sme obrázky hlavného hrdinu-aj z profilu, jeho sestier-dvojičiek, mamy. V závere stretnutia žiaci hovorili o svojich obľúbených knižných hrdinoch, odvážnejší ich skúsili na tabuľu nakresliť. Je potrebné pritom zohľadniť ich vzhľad vrátane oblečenia, deja a dobe, v ktorej vystupujú.

Vladimír Král, ilustrátor

Na stretnutí s druhákmi zasypali deti pána ilustrátora množstvom otázok nielen o výbere pomôcok, farieb, ale aj opravách chýb, a o osobnom živote.

Z odpovedí na oboch besedách sme zistili:
• od detstva rád kreslil, takže chel kresliť aj ďalej
• ilustroval asi 15 kníh
• najmenej sa mu páči kniha-pracovný zošit Hravo čítame s Osmijankom-O nerozlučnom kamarátstve
• v detstve rád čítal knihy Karla Maya, ale aj Jozefa Žarnaya
• je sčítaný, nemá problém odporučiť knihy na čítanie a to nielen tie, ktoré ilustroval-napríklad od Roalda Dahla, Toni Revajovej
Vladimír Král, ilustrátor • najčastejšie používa akrylové farby, kreslí aj na plátno
• pracuje aj v televízii, napríklad grafický dizajn v relácii Trpaslíci(smajlíci)
• najviac sa mu páči z jeho ilustrovaných kníh Bola koza rohatá-tým, že je vtipná
• okrem kreslenia chodí rád aj na prechádzky, výlety, ale keby mal viac voľného času
• s manželkou bývajú v dedinke Doľany, majú atelier, ktorý si prerobili z bývalej garáže
• okrem sučky Hildy majú aj Emila a Dašku-dve lietajúce veveričky Vladimír Král, ilustrátor

Ďakujeme sympatickej dvojici ilustrátorov za návštevu, ich pútavé rozprávanie, očarujúce ilustrácie a v neposlednom rade humor, ktorý sprevádzal celú ich návštevu v Bojniciach. Tešíme sa na opätovné stretnutie s nimi.