www.mestskakniznicabojnice.sk
Pondelok, Utorok, Štvrtok 9-17 Streda, Piatok 10-18 Obed 12-12.30 h

Ján MilčákJán Milčák, spisovateľ

Bojnice navštívil pri príležitosti podujatia Dni detskej knihy 2013, ktoré organizovala Hornonitrianska knižnica Prievidza v spolupráci s Bibianou, Medzinárodným domom umenia pre deti a Slovenskou sekciou IBBY. Dni detskej knihy sa uskutočňujú každoročne v inom meste Slovenska. Pán spisovateľ vošiel do štvrtáckej triedy v bojnickej škole s úmyslom známkovať. Informoval deti, že pôvodne chcel byť učiteľom a keď vojde niekde do triedy, tak to v ňom jednoducho ožije. Známky, ktoré dáva sú jednotky za správne odpovede alebo päťky za zlé odpovede. Podarilo sa mu nadeliť známok neúrekom. Dokonca známkoval aj báseň žiaka. Ján Milčák, spisovateľ Pán spisovateľ vyučoval 11. apríla 2013 niekoľko predmetov – čítanie, písanie, výtvarnú výchovu. Na hodinách výmýšľal s deťmi príbehy, viedol veselé a zaujímavé rozhovory. Deti nakreslili krásnych oslíkov podľa rozprávkovej knihy Rozprávka o oslíkovi.
Počas jeho návštevy sme sa dozvedeli:
Ján Milčák, spisovateľ • pracoval ako lekár
• žije v Levoči rozprávkovom meste, ktoré je o trochu väčšie ako Bojnice
• keď stretnete psíka, pozdravíte sa mu Dobrý deň a čo odpovie, zistíte, keď zájdete do Levoče
• má rád zvieratá, mal niekoľko psov a zvieratká sú hlavnými hrdinami mnohých jeho rozprávkových príbehov
• za svoju literárnu činnosť získal významné ocenenia
• má dvoch synov: Mariána a Petra
• syn Peter Milčák má vydavateľstvo Modrý Peter.
• Symbolický názov nesie vzdavateľstvo podľa modrej štvorcovej vlajky, ktorá je znakom pre loďky, ktoré majú vyplávať na more
Ján Milčák, spisovateľ • rozprávku Jakub s veľkými ušami napísal podľa svojho vnuka
• ak vytočíte na telefóne, v ktorom býva pán Baltazár, sedem sedmičiek, dovoláte sa k rozprávkarovi pánovi Milčákovi
Ďakujeme pánovi Milčákovi za návštevu, obdivujeme jeho fantáziu a schopnosť komunikácie s deťmi. Vymyslel s nimi a podľa ich želania hneď niekoľko nových príbehov: o hrôzostrašnom potkanovi, zmenšujúcich sa myškách a vegetariánskom kocúrovi, a o prefíkanej líške s krásnym dlhým chvostom. Keďže bojnickí žiaci majú radi zvieratká a mnohí majú jedno či dve aj doma, pán spisovateľ navrhol, že by bolo dobré, keby si urobili malú ZOO v škole. Deti poverili pána Milčáka, aby napísal list pánovi ministrovi školstva, v ktorom žiadajú predĺžiť letné prázdniny o jeden kalendárny mesiac. List treba poslať po poštovom holubovi. Proti tomuto návrhu bola len jedna žiačka, ktorej vraj stačí jeden mesiac letných prázdnin. Pán spisovateľ jej ho potom zmenšil takmer na nulu.