Október 2015 sme začali v knižnici veselo. Prišiel medzi nás pán, ktorý má rád mrkvový koláč, ale ešte radšej má rád detské knihy. Všetky ich testuje najskôr na sebe a potom tie najlepšie ponúkne deťom a aj ich rodičom.
Pán Mrkvička (vlastným menom Mgr. Tibor Hujdič) predviedol netradičné čítanie z knihy Astrid Lindgrenovej Deti z Bullerbynu.
Vlastne to nebol pán Mrkvička, ale deväťročná Líza, hlavná hrdinka knihy. Svoju návštevu v knižnici pán Mrkvička začal: “Volám sa Líza. Som dievča. Vidno to už z môjho mena.”
Od tejto chvíle sa bavili všetky deti. Z knižnice sa ozývali výbuchy smiechu. Bezprostredne sa zapájali do deja príbehu a zistili, že zapamätať si zoznam nákupu nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Najmä ak je to nákup pred Veľkou nocou a pre všetky tri domy, ktoré tvoria Bullerbyn. Na obchod pána Emila v Storbyne, v ktorom je aj škola, deti určite nezabudnú a tiež by radi ochutnali najlepšie kyslé cukríky na svete. Vedia aj to, že bola by beda tomu, kto by prišiel domov utopený, toho by mama zdrala, že až...
Spolu s Lassem, Lízou, Bossem, Brittou a Annou asistovali pri trhaní Olleho zubu.
Zistili, že komu sa kýve zub, môže si ho dať v knižnici kľudne vytrhnúť najlepšiemu zubárovi na svete Lassemu.
Čas sa krátil a príbehov o Líze a jej kamarátoch je ešte veľmi veľa, nedozvedeli sme sa ich všetky. Pán Mrkvička však deťom poradil, že si môžu v knižnici požičať ďalšie knihy Astrid Lindgrenovej a z nich sa dozvedieť i o tom, že chlapci neudržia tajomstvo, o tom, ako možno 1. apríla dostať pani učiteľku, skrátka mnohé príbehy detí z najmenšieho mestečka na svete.
Deti nezabudli pána Mrkvičku odmeniť zlatým rozprávkovým jabĺčkom a dobré chýry o ňom doniesli až k pani kuchárkam do školskej jedálne.
Deti za návštevu hosťovi poďakovali slovami: “Na čítanie pána Mrkvičku nezabudneme do konca života!”
Aj my ďakujeme za jeho návštevu a neuveriteľné, inšpirujúce rozprávanie príbehov plné smiechu.
Už vám niekedy behal mráz po chrbte a bolo vám krásne?
Presne toto sa stalo deťom v knižnici 25. a 26.2.2014. Úsmevy na tvárach a príjemné zimomriavky im spôsobil pán Mrkvička.
Skvelo predstavil smiešno-strašidelný prázdninový príbeh bratov Tomáša, Ivana a Ondríka s ich úžasnými dedkami: dednožkom, dedočkom a deduškom z knihy Andrey Gregušovej Operácia orech a iné dedkoviny
Chlapci bývajú s rodičmi v mestečku, v ktorom skapal pes. Majú tam základnú školu, úrady, hudobnú školu, ihrisko i sídlisko (deti svorne dosvedčili, že aj u nás v Bojniciach máme základnú školu, úrady, hudobnú školu, ihrisko i sídlisko a niektorí už aj videli
mŕtveho psa).
Knižní hrdinovia našťastie letné prázdniny trávia v Hrušanoch. Pravý dedko Vilko - dednožko je najmladší z troch bratov. Je na vozíčku, lebo nemá nohy. Najstarší Vilkov brat je Vendelín, ale volajú ho dedočko. Má veľmi silné dioptrie, bez nich je vlastne takmer slepý. Tretí dedko, deduško Vinco, zasa veľmi slabo počuje. Práve dedočko, ktorý si vypálil jedno oko neriedeným octom, keď bol malý chlapec, najradšej rozpráva strašidelné príbehy. A keď v takej chvíli vypadne v celej ulici prúd, od strachu ani nedýchate... A keď sa znenazdajky zjaví v okne osvetlená hlava susedy Uršuly Hvizdíkovej...
aj v dome plnom chlapov sa všetci zľaknú jednej baby...
Pán Mrkvička nie je žiaden trochár a pridal aj zimomriavkové rozprávanie o príšernom Čiernožabiakovi. Nečinné neostali ani deti, ktoré vymýšľali zaujímavú pointu a hrôzostrašné pokračovania príbehu. S pánom Mrkvičkom sa zoznámili aj žiaci 5.-8. ročníkov bojnickej základnej školy. Prostredníctvom knižných hádaniek im predstavil jeho obľúbené knihy, pričom sa zamýšľali nad tým, či podľa obalu vieme odhadnúť kvalitu knihy. Najlepší odišli z knižnice so záložkou a sladkou maškrtou.
V niektorých triedach sa našli čitateľsky aktívni žiaci, najmä v nižších ročníkoch, v niektorých bolo hrozivým odhalenie, že len 2-3 žiaci, za rok prečítali dve a viac kníh! Inšpirujúce podujatie ich podnietilo k zamysleniu, či je vôbec dôležité v živote čítať. Mnohí priznali, že im rodičia doma vlastne vôbec nečítali a k čítaniu viacerých nevedú. Na záver pozval pán Mrkvička deti znova do knižnice, zaželal im skvelý deň a v živote samé skvelé knižky. A aké knihy starším žiakom odporúča pán Mrkvička? Šebesta Juraj: Venussha (Ťažký týždeň), Lindgrenová, Astrid: Bratia Levie srdce, Key Watt: Moon z Alabamy, Brahmachari Sita: Artičokové srdcia, Almond, David: Skellig, Sahn, Darrren: Cirkus monsterus 1. Behom pár dní sa v knižnici všetky vypožičali... Inšpirujúcimi boli podujatia pána Mrkvičku i pre knihovníčky a pani učiteľky. A deti sa pri odchode z knižnice pýtali: Kedy príde opäť pán Mrkvička?