www.mestskakniznicabojnice.sk
Pondelok, Utorok, Štvrtok 9-17 Streda, Piatok 10-18 Obed 12-12.30 h

Petra Nagyová Džerengová

Petra Nagyová Džerengová v MsK Bojnice

Pani spisovateľka, ktorá zavítala do bojnickej knižnice 15.12.2017 vďaka projektu podporenému Fondom na podporu umenia Kufor na sny, sa narodila v znamení ryby a rybám občas stačí len snívať. Jej veľkým snom bolo písať knihy. Osem rokov písala do šuflíka, nikdy rukopisy nikam neposlala, lebo si myslela, že má more času. Až ju napokon k tomu „dokopal“ manžel. Dodnes jej vyšlo šesť kníh pre ženy a tri knihy pre deti. Úspešná detská séria o Kláre sa nevyhýba ani vážnym témam ako je rozvod či úmrtie v rodine. Bežné veci, s ktorými sa deti stretávajú v živote, aký sme im vyrobili a vedia prijať všetko, ak to podáme správnym spôsobom a úprimne. Písať pre deti jej ide oveľa ľahšie. V duši je stále dieťaťom, má dokonca stále ešte jeden mliečny zub. Prvú detskú knihu napísala asi za dva týždne. Musela zvoliť ten správny tón, naladiť sa na myseľ dieťaťa.

Petra Nagyová Džerengová v MsK Bojnice

Pracovala ako letuška, redaktorka, moderátorka, scenáristka, predavačka zeleniny, ochodná zástupkyňa, na štyri roky ju zvolili za viceprimátorku hlavného mesta. No predovšetkým je starostlivou matkou štyroch detí – synov Tea a Lea a dcérok Lóry a Kláry.

Písať pri pracovnej a rodinnej vyťaženosti je dosť náročné, ale Petra priznala, že je ranné vtáča a najlepšie sa jej píše skoro ráno. Stáva sa však, že kvôli povinnostiam musí písanie aj na dva mesiace prerušiť a potom sa doň znova púšťa, i keď to potom ide, pochopiteľne, o čosi ťažšie.

Petra Nagyová Džerengová v MsK Bojnice

Na Bojnice má nezabudnuteľnú spomienku z detstva. Pamätá si, ako ju v bojnickej zoologickej záhrade pohrýzla divá sviňa, doteraz má na ruke jazvu. A to mala šťastie, pretože ďalší človek prišiel o dva roky o celú ruku. Udialo sa to prvý deň rodinnej dovolenky a celý čas sa potom nemohla kúpať. Neposlúchla, mama jej na obviazanú ruku dala igelitové vrecko, ale jej tam voda aj tak presiakla a rana jej nahnisala. Bola živé dieťa a ostalo jej to dodnes.


Petra  Džerengová v MsK Bojnice

Relaxuje pri knihách, večer, keď si ukradne trochu času, alebo v lete, keď sú prázdniny. Miluje prírodu a pobyt v nej. Verí, že všetko, čo nás v živote postretlo, má svoj význam, i keď to možno v tej chvíli nevidíme. Momentálne dokončuje román pre ženy. Pre deti určite ešte niečo napíše, ale nebudú to už príbehy o Kláre.


Petra Džerengová navštívila knižnicu opäť aj 30.5. 2024. Stretla sa s druhákmi.