www.mestskakniznicabojnice.sk
Pondelok, Utorok, Štvrtok 9-17 Streda, Piatok 10-18 Obed 12-12.30 h

Braňo Jobus

Braňo Jobus v MsK Bojnice

Branislav Jobus, spevák, alternatívny hudobník, člen viacerých originálnych hudobných zoskupení (Karpatskí víťazi, Vrbovské chrbáty a i.), zakladateľ hudobného festivalu Vrbovské vetry, moderátor, šoumen a v neposlednom rade i spisovateľ Branislav Jobus, zavítal do bojnickej knižnice 25.11.2016 vďaka projektu podporenému Fondom pre podporu umenia Kufor na sny.Branuško, ako ho prezývajú, napísal už trinásť kníh. Odkedy abstinuje, napíše každý rok jednu knihu. Dokáže sa hrať so slovami tak, aby sa detský čitateľ nenudil.

V jeho knihách nenájdete princezné a princov, zlé ježibaby a drakov. V jeho rozprávkových príbehoch vystupuje červotoč Chrumo (žije vo vzácnom hudobnom nástroji a túži sa stať hudobníkom), handrová bábika Plajko (jej prítomnosť spôsobí naplnenie akéhokoľvek sna), muflón Ancijáš ( prekoná hanblivosť a v obľúbených tepláčikoch precestuje celý svet) a mnohé ďalšie... Kniha o muflónovi Ancijášovi poslúžila ako námet na divadelnú hru pre deti, ktorú niekoľko rokov hrali v martinskom divadle.

Podľa jeho úspešnej knihy Komisár Mrodge sa pripravuje 10-dielny rovnomenný animovaný seriál v réžii Jakuba Kronera a Branko Jobus k nemu zložil aj hudbu a nahovoril hlavnú postavu. Na štrnástu knihu o žubrienkach sa môžeme tešiť budúci rok. Deti zo ZŠsMŠ Bojnice a ŠZŠ Prievidza sa stretli s autorom 25. novembra vďaka finančnému príspevku Fondu na podporu umenia. Predstavil im všetky svoje knihy, zaspieval pesničky, ktoré k nim nahral a prezradil o sebe, že až keď začal abstinovať, nabral odvahu na to, aby nechal nazrieť ľudí do svojho vnútra.

Predtým pracoval v atómovej elektrárni. Mal vynikajúcu robotu s dobrým platom, no odišiel, aby mohol sám rozhodovať o svojom živote, aby nebol závislý od niečoho či niekoho. Môžeme povedať, že sa mu to darí a je to úžasné. Plnia sa mu všetky sny, plnenie snov je pre neho hobby. Vymyslí si hocijakú hlúposť, a keď to nikomu neublíži, a keď je to od srdca, zvyčajne sa mu to splní. Aj prostredníctvom knihy Plajko chcel deťom ukázať, ako si môžu plniť sny z bežného života.

Braňo Jobus v MsK Bojnice

Deti spisovateľovi prezradili čím chcú v živote byť a on im poradil, že o svojich snoch nesmú len rozprávať, treba za nimi aj ísť, naháňať ich, kým sa to nestane. Ako napríklad keď bol raz v Skalke pri Trenčíne a tam videl zvon. Obrovský, položený na zemi. Cinkol si naň a bola to paráda. Tak si povedal, že chce zvon. Našiel dvoch zvonárov na Slovensku, ktorý mu odliali parádny zvon. A onedlho vznikla kniha s názvom Zvon. Vetou, ktorú dal odliať na zvon, sa kniha končí. Všetko vo svojom živote Branko Jobus prepletá, všetko vzájomne nadväzuje.


Nezaraditeľný recesista a zároveň renesančný človek z Vrbového priniesol do bojnickej knižnice pohodu a dobrú náladu, za čo mu patrí naša vďaka a spomienkou na neho ostanú podpísané knihy a bibliografické letáky i rozprávkovník Jobusovník (karaganu stromovitú) v záhrade knižnice.