www.mestskakniznicabojnice.sk
Pondelok, Utorok, Štvrtok 9-17 Streda, Piatok 10-18 Obed 12-12.30 h

Martin Smatana

Martin Smatana, režisér

Pán Martin Smatana zavítal do Bojníc 16.4.2024 na pozvanie knižnice, vďaka financiám z úspešného grantu Fondu na podporu umenia. Stretol sa so šiestakmi a siedmakmi ZŠsMŠ Bojnice.

Martin Smatana, rodák zo Žiliny, v súčasnosti Trnavčan je otec malého Alberta a manžel ilustrátorky a autorky kníh pre deti Simony Čechovej. Na dvoch podujatiach - so šiestakmi aj siedmakmi základnej školy porozprával o sebe, vzniku kníh Rok dobrých správ. Deti ich dobre poznali, pretože ich čítali tento rok na Maratóne čítania. Martin Smatana, režisér Žiaci sa dozvedeli o tvorbe animovaných filmov. Hosť priblížil mravčiu prácu vzniku bábkových animovaných filmov, ich prípravu, triky, samotné filmovanie. Mali možnosť prezrieť a ohmatať si aj samotné bábky.Videli aj konečný výsledok, jeho dva filmy: Ako ma dedko naučil všetko, ktorý začal vznikať ešte pred štúdiom na VŠ, a film Šarkan, ktorý získal 63 medzinárodných ocenení.

Porozprával o svojich zručnostiach, do ktorých ho zasvätil dedko, najlepší kutil v širokom okolí.

Martin Smatana, režisér Vypočuli si, že už ako trojročný si prial náradie do dielne, ako dieťa rád navštevoval predstavenia žilinského bábkového divadla. Chodil aj do ZUŠ. Ešte pred štúdiom na vysokej škole aj s Marekom Frankom si v podkroví domu, kde mal jeho otec čajovňu, vytvorili filmový atelier Sauna. (Podľa teploty v lete). Začali bez scenára tvoriť film. Postupne zabrali aj otcovu terasu. Dedo ako skúsený scénograf :-)vytvoril chalúpku, aj jej interiér. Vďaka Martinovej brigáde pri obsluhe v čajovni vznikla aj prvá bábka...

Martin Smatana, režisér Tento prvotný film, ktorému chýbali iba 3-4 minúty, bol završený až po veľmi dlhom období, vďaka Martinovi, počas lockdownu. Pretože autori-študenti a neskôr absolventi VŠVU si uvedomovali jeho nedokonalosť. Martin ho venoval dedkovi, ktorý načítal aj text. Film mal u nás v Bojniciach prvú verejnú premiéru.:-)

Na stretnutí deti nášmu hosťovi položili množstvo otázok nielen o filmoch, knihách, ale aj z osobného života.Z odpovedí na oboch besedách sme sa dozvedeli:
Martin Smatana, režisér • tento rok uzrel svetlo sveta jeho nový film Ahoj, leto (Hello Summer)
• s manželkou plánujú prácu na animovanom filme podľa jej knihy Včelár Jožko
• porovnanie práce na filme je približne 1-2 minúty hotového filmu = asi 1 mesiac práce
• ešte nevie, či ešte vydá ďalšiu knihu Rok dobrých správ
• asi najviac sa mu páčila z jeho kníh správa o deduškovi, ktorý štrikoval tučniakom svetríky pri ropnej nehode a tým ich uchránil pred otravou po čistení sa
• v detstve mal najradšej knihu Smelý zajko a Smelý zajko v Afrike
• otec spočiatku nebol nadšený jeho tvorivosťou, najmä keď hostia čajovne odchádzali v lete zasnežení od polystyrénu, ale potom, keď s ním chodil po festivaloch vo svete, napríklad v Bogote, tak sa tešil.
Martin Smatana, režisér

Ďakujeme pánovi Smatanovi za návštevu, pútavé vtipné rozprávanie, plné humoru a dobrých správ, za priblíženie vzniku animovaného filmu. Želáme mu veľa radosti a dobrých správ. Tešíme sa na opätovné stretnutie s nim.